Perakende Mağazacılıkta Mobil Cihaz Yönetimi: Ayakkabı Dünyası x MobiVisor

Birlikte çalıştığımız herkes bizim için çok değerlidir. Uzun süredir birlikte çalışma şansını elde ettiğimiz en değerli müşterilerimizden birisi de Ayakkabı Dünyası. Ekibimizden Melike Su Uzun’un Ayakkabı Dünyası ekibinden Berkant Özkurt ile gerçekleştirdiği keyifli röportajda, Ayakkabı Dünyası ve MobiVisor işbirliğinin tüm detaylarını öğrenecek, MobiVisor ürünümüzün perakende mağazacılık alanında nasıl faydalar sağlayabildiğini göreceksiniz.

Keyifli okumalar dileriz.

  • “Öncelikle bu röportajda bana katıldığınız için çok teşekkür ederim. Sizin için de uygunsa ben MobiVisor’ı sizin tarafınızdan dinleyerek başlamak isterim. MobiVisor’ı ne amaçla ve ne şekilde kullanıyorsunuz?

BÖ: Tabii ki. Ayakkabı Dünyası mağazalarında çalışan personellerin her birinde Apple iPod cihazları bulunuyor. 45 mağazamız ve 400 personelimiz mevcut. Bu cihazlarda ise bizim kendi bünyemizde geliştirdiğimiz AD Shop uygulamamız yüklü. Olası aksiliklerin önüne geçebilmek adına personelimizin bu iPod’lar üzerinden sosyal medya platformlarına, uygun olmayan internet sitelerine girmemesi, gerekli olmayan uygulamaları yüklememesi, farklı Wi-Fi ağlarına bağlanmaması, cihazların şirket dışına çıkarıldıklarında kullanılamamaları gibi bazı engeller koymak durumundayız. Bu engelleri nasıl koyabiliriz, nasıl geliştirebiliriz diye bir araştırma yaptığımızda, bir mobil cihaz yönetimi sistemi ihtiyacı duyduğumuza karar verdik. MobiVisor ile zaman zaman yetkilendirmelere bağlı olarak kısıtlamaların koyulduğu, gerektiğinde doğrudan tek uygulama çalıştıran bir cihaz moduna geçildiği, bazen de çoklu uygulamaların çalıştırılabildiği normal bir cihaz kullanımı elde ettik. Bazen kiosklar kurarak cihazları bu kiosklardan yönettik, bazen yönetim yetkisini personele verdik. Ancak en önemlisi hiçbir şekilde mağazaya gitmeye gerek kalmadan bunları çözebildik. Ek olarak, daha önce yeni cihazlar geldiğinde cihazı mağazaya gidip kontrol etmemiz gerekiyordu, şimdi buna da gerek kalmadı; cihaz teslimatı doğrudan mağazaya yapılıyor ve personel yalnızca Wi-Fi ağına bağlanarak gerekli tüm konfigürasyonları cihazda hazır bulabiliyor. Ayrıca KVKK gereği bir sürü bilginin korunması gerekiyor, sağolsunlar, MobiVisor ekibi bu konuda da bize çok yardımcı oldu.

Biz MobiVisor ile 4,5 yıldır çalışıyoruz, çalışmaya başladığımız dönemde, ve hala olduğunu sanmıyorum, yerli bir mobil cihaz yönetimi yazılımı bulunmuyordu. Evet alternatif çözümler vardı bu konuda fakat yerli bir yazılım yoktu. MobiVisor’ın özellikle yerli olması, ülkemizde yazılıyor olması, ve bu alanda oldukça başarılı bir çözüm olması bizim için ön plana çıkan özellikler oldu. Yani tabii ki yalnızca yerli bir yazılım olması değil tercihimizin sebebi. Biz birçok yabancı MDM (mobil cihaz yönetimi) çözümü sunan firma ile karşılaştırdığımızda MobiVisor’ın bu firmaların yapabildiği her şeyi ve hatta daha fazlasını yapabildiğini gördük. 

  • Yerli bir çözüm kullanmanın avantajları neler oldu sizin için?

BÖ: Tabii ki yerli bir çözüm tercih ettiğinizde hem derdinizi anlatmanız, hem çözümlerin daha çabuk size ulaşması daha kolay oluyor. Örneğin biz ilk bu cihazların yönetimine başladığımız zaman bazı ihtiyaçlarımız oldu, ve bu ihtiyaçları MobiVisor ekibine ilettiğimizde çok hızlı şekilde çözüm üreterek ihtiyacımızı karşıladılar. Bu sayede çok hızlı bir adaptasyon süreci geçirdik. Personellerimiz çok iyi ve sorunsuz bir şekilde uygulamayı kullanmaya başladılar. 

  • MobiVisor’ı kullanmaya başladığınızda temel MDM çözümleri haricinde sizin için tamamlayıcı olan bir özellik fark ettiniz mi?

BÖ: Daha önce yaptığımız araştırmalarda olmayan bir özellik var, bu bizi çok mutlu etmişti. Bizim kullandığımız cihazlar çok küçük boyutlu olduğu ve biz sürekli ayakkabı kutularıyla uğraştığımız için bazen bu iPod’lar ayakkabı kutularının içerisine düşüyordu ve kocaman bir mağazada bu iPod’ları bulmak çok zor oluyordu. MobiVisor ile cihazları uzaktan çaldırabilme özelliğine sahip olduk. Şimdi mağazadaki müzik sistemini kapatıyoruz, ve cihazı uzaktan çaldırarak personellerimizin rahatça kaybolan cihazları bulabilmelerini sağlıyoruz. Ayrıca kullanmaya başladığımızdan beri yaklaşık 6-7 kez iOS güncellemesi geldi, veya bizim kendi uygulamamızı güncellememiz gerekti. Bu güncellemeleri hiç mağazaya gitmeye gerek olmadan, personelleri uyarmaya gerek kalmadan yapabildik. Mağaza kapanma saatinde cihazların şarja takılarak bırakılmasını talep ediyoruz, böylece çalışanlarımız akşam bırakıp çıktıkları cihazları ertesi gün geldiklerinde güncellenmiş ve kullanıma hazır şekilde bulabiliyorlar. Ek olarak, MobiVisor ile konuşma da yapabiliyorsunuz; mağazalar birbirleriyle mesajlaşabiliyorlar hiçbir mail atma sürecine gerek kalmadan. Bu bizim için çok iyi oldu, çünkü personeller daha önce bir şey öğrenmeleri gerektiğinde gidip mağaza kasasından mail göndermek durumunda kalıyorlardı. Herkes ortak bir mail üzerinden çalışıyor, dolayısıyla bir kişi o maili okuduğunda diğerleri görmeyebiliyordu. Şu anda herkesin gerekli bilgilendirmeleri aldığından emin olabiliyoruz. 

  • MobiVisor pandemi döneminde ilginin çok arttığı bir ürün, siz de aynı şekilde pandemi döneminde ekstra bir fayda gördünüz mü?

BÖ: Henüz olmadı. Fakat biz şirket telefonlarına MDM kurmadığımız için olmadı. Şu an yalnızca mağaza çalışanlarımız ile kullanıyoruz MobiVisor’ı. Ancak KVKK gereği şöyle bir durum var; tüm şirket telefonlarına MDM kurup, bazı bilgilerin şirket dışına mail atılması, ekran görüntülerinin alınması gibi durumları engelleyebilmek adına e-mail sistemine MDM içerisinden ulaşmak gerekiyor. Ki MobiVisor şu an bu çözümü sunuyor durumda. Henüz biz bunu hayata geçirmedik ama yakın zamanda geçirmeyi planlıyoruz.

  • Peki tüm bu anlattıklarınızdan yola çıkarak MobiVisor’ın sizin şirketiniz için en faydalı olduğu noktaları cihaz takibi, veri güvenliği, ve iletişim verimliliğinin arttırılması olarak özetleyebilir miyiz?

BÖ: Evet, özetleyebiliriz, fakat çok önemli olan bir başka noktayı da unutmamak gerek; uzaktan hem iOS hem de kendi uygulamamızın güncellenebiliyor olması. Çünkü o uygulama bizim elimiz ayağımız, çalışmasında bir aksaklık yaşanması bizim tüm işlerimizin aksaması demek oluyor. O uygulama sayesinde bir ayakkabının gereken numarası var mı? Hangi rafta? Yoksa hangi mağazada var? Bunları saniyeler içerisinde öğrenebiliyor, hatta o uygulamadan o anda satışı gerçekleştirip ürünü müşterinin evine kargolayabiliyoruz. Mobil cihaz uygulaması kullanmıyor olsak tüm bu süreçler dakikalar sürerdi. MobiVisor sayesinde bu uygulamanın her zaman sorunsuz çalıştığından ve cihazdan silinmediğinden emin oluyoruz, eğer silinmişse anında uzaktan geri yükleyebiliyoruz. Anlatması çok kolay ve hızlı gibi gelse de tüm bunlar çok vakit alan süreçler olduğu için biz MobiVisor ile büyük bir kolaylık ve konfor elde ettik. Dolayısıyla MobiVisor bizim için hem memnuniyetle kullandığımız hem de birlikte çalıştığımız diğer firmalara tavsiye ettiğimiz bir ürün oldu. Hem yerli olması, hem rakiplerine nazaran fiyat avantajının olması, hem de hiçbir eksiğinin olmaması… En önemlisi de bu. Yani, bir fiyat avantajı elde ederken başka şeylerden feragat ediyor musunuz? Hayır, asla.”

Bu keyifli röportajın sonuna geldik. Sayın Berkant Özkurt’a Ayakkabı Dünyası & MobiVisor işbirliğinin detaylarını bizlerle paylaştığı ve birbirinden değerli düşünceleri için; siz okurlarımıza ise ilginiz için çok teşekkür ederiz. Başka yazılarda tekrar buluşmak üzere…

Kendinize iyi bakın!